Dimenzie 06 2020

Obsah

  • Uchovajme pravdu o holokauste ,,hnedého moru“
  • Lídri v biomedicínskom inžinierstve
  • ,,Tajomný hrad v Karpatoch“
  • Poznáte naše ľudské práva?
  • ,,Chopme sa spoločne príležitostí”
  • Zlý číha na každom kroku
  • Zaujalo nás
  • Prepisovanie dejín USA
  • Ruské impulzy oživili cintorín
  • Poľsko, Maďarsko a Slovinsko vetovali prijatie nového rozpočtu EÚ a tzv. Fond obnovy.

Na zobrazenie obsahu sa musíte prihlásiť do archívu. Prosím Log In. Nie ste členom? Pridajte sa k nám

Editoriál

Uchovajme pravdu o holokauste ,,hnedého moru“

Dvadsiateho siedmeho januára sa na celom svete oslavuje Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. Tento dátum nebol vybraný náhodou. V tento deň počas krvavých bojov v roku 1945 sovietske jednotky oslobodili najväčší nacistický tábor smrti Osvienčim, známy tiež pod nemeckým názvom Konzentrationslager Auschwitz-Birkenau, ktorý sa nachádza na území dnešného Poľska.

Podľa rôznych odhadov v tomto tábore bolo povraždených jeden a pol až štyri milióny ľudí, z toho 90 percent boli ľudia židovskej národnosti. Majdanek a Sobibor, Treblinka a Belzec sa spolu s Osvienčimom stali najznámejšími miestami, kde vyčíňala bezohľadná mašina smrti vytvorená Hitlerovým režimom, ktorý likvidoval ženy a mužov, starých ľudí a deti  podľa princípu príslušnosti k určitej národnosti.

K holokaustu sovietskych Židov došlo 22. júna 1941, v deň, keď nacistické Nemecko zaútočilo na Sovietsky zväz. V roku 2021 uplynie 80 rokov od tohto tragického dátumu. Väčšina z takmer troch miliónov sovietskych Židov, ktorí sa ocitli na okupovaných územiach, bola povraždená. Na začiatku roka 1942 takmer všetkých Židov v Litve, Lotyšsku, Estónsku, Moldavsku, ako aj na okupovaných oblastiach Bieloruska, Ukrajiny a Ruskej federácie, okupanti a miestni kolaboranti vyvraždili alebo deportovali do táborov smrti. Len v oblasti Babieho Jaru v blízkosti Kyjeva bolo  povraždených viac ako 100 tisíc Židov.

Celý mnohonárodnostný sovietsky ľud povstal v boji proti fašistickému agresorovi. Od prvých dní vypuknutia vojny sa tento boj stal pre náš ľud Veľkou vlasteneckou vojnou. K víťazstvu prispeli predstavitelia všetkých národov a národností Sovietskeho zväzu. Viac ako pol milióna Židov hrdinsky bojovalo v radoch Červenej armády, v partizánskych či podzemných organizáciách. Zahynulo ich takmer 200 tisíc.

Víťazstvo nad nacizmom, ktoré bolo dosiahnuté za obrovskú cenu, zachránilo ľudstvo pred strašným nebezpečenstvom a židovský národ pred úplným zničením. Predsedаizraelskej vlády  Benjamin Netanjahu v roku 2019 vo svojom vystúpení na videonahrávke pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu povedal: „Dnes si pripomíname padlých, ale aj hrdinov. Hrdinov, ktorí bojovali a obetovali svoje životy, aby zastavili nacistické monštrum… Nikdy…nezabúdame na úlohu, ktorú zohrala Červená armáda, nezabúdame na odvážne činy hrdinov – Židov, ktorí bojovali v jej radoch, nezabúdame na veteránov.“

Dnes nás opúšťajú poslední ľudia, ktorí prežili všetky hrôzy holokaustu, poslední vojaci -osloboditelia. Čím vzdialenejšie sú tragické udalosti druhej svetovej vojny, tým ťažšie je sprostredkovať mladým ľuďom rozsah holokaustu, diabolskú podstatu ideológie nacizmu, ktorá ho zrodila. Musíme preto urobiť všetko pre to, aby sme zachovali a odovzdali súčasným i budúcim generáciám pravdu o najkrutejšej a najkrvavejšej vojne 20. storočia, o miliónoch ľudí zlikvidovaných v plynových komorách, v táboroch smrti, v getách, pravdu o Sovietskej armáde, ktorá nielen zastavila šírenie „hnedého moru“, ale zachránila aj židovský národ a mnoho ďalších národov planéty.

Pred 15 rokmi z iniciatívy Ruska, Izraela, USA, Kanady a Austrálie ustanovilo Valné zhromaždenie OSN Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu s týmto znením: „Holokaust, ktorý viedol k vyhladeniu jednej tretiny židovského ľudu a nespočetného množstva ďalších menšín, bude vždy slúžiť ako varovanie pre všetkých ľudí pred nebezpečenstvami, ktoré v sebe skrývajú nenávisť, fanatizmus, rasizmus a predsudky.“

Igor Borisovič Bratčikov, veľvyslanec Ruskej federácie v Slovenskej republike

 

Osobnosť
Lídri v biomedicínskom inžinierstve

,,Významnú úlohu bude hrať regeneratívna medicína a tkanivové inžinierstvo. O nejaký čas budeme vedieť vymeniť chronicky aj traumou poškodené tkanivo, alebo orgán,“ tvrdí Radovan Hudák, prorektor pre zahraničné vzťahy a mobilitu Technickej univerzity v Košiciach.

Galéria
Škola Jasná tekvica v Bielom Kraňsku

Fotoreport
,,Tajomný hrad v Karpatoch“

Čachtice preslávila nielen grófka Alžbeta Báthoryová, ale aj Nádašdyovci a Zrínski.  

Bez komentára
Poznáte naše ľudské práva?

Ak áno, chráňme nimi seba i svoje okolie.

Názor
,,Chopme sa spoločne príležitostí”

Čína schválila 14. päťročný hospodársko-sociálny plán.   

Interview
Zlý číha na každom kroku

,,Jedna pani chcela zistiť, či z nej viem vyhnať diabla. Keď uchopila kríž do svojich rúk, úplne sčernel,“ hovorí Jozef Adam, gréckokatolícky kňaz a exorcista.

Zaujalo nás
Prepisovanie dejín USA

Trumpova ,,Komisia 1776“ a krajná pravica sa usilujú o revíziu americkej histórie a ,,Projektu 1619“. 

Report (Ruské Dimenzie)
Ruské impulzy oživili cintorín

Aj zem z michalovskej nekropoly Červenej armády bola symbolicky uložená do základov Hlavného chrámu Ozbrojených síl Ruskej federácie.  

Anketa
Poľsko, Maďarsko a Slovinsko vetovali prijatie nového rozpočtu EÚ a tzv. Fond obnovy. Slovensko nepodporilo partnerov z V-4. Ako to komentujete?

Reflexie
Výzva na ekologickú konverziu

Pápež František v encyklike Laudato si´ ponúka koncept integrálnej ekológie.

Sonda
Covid-19 v tieni psychiatrie

Kto sú „odborníci“, ktorí väznia doma obyvateľov Slovenska?

Svedectvo
Život s alkoholom

Príbehy dvoch mladých žien a matiek, ktorým súd nariadil protialkoholickú liečbu počas výkonu trestu.

Šoubiznis
Miláčik Hollywoodu

Najnovším projektom Gerarda Butlera je katastrofický triler Greenland: Posledný úkryt.

História
Živá kronika cisárskej armády (2. časť)

Slovenský rodák Ladislav Škultéty Gábriš, najdlhšie slúžiaceho husár na svete, odpočíva konečne na Slovensku.   

Kultúra
Zhudobňuje básne

,,Mám rada, keď sa pri mojej hre a speve poslucháči usmievajú,“ konštatuje Eva Golovková, koncertná gitaristka.     

Knihy a recenzie
Stretnutia s krutým partnerom

Demokracia nemôže jestvovať bez  posudzovania alternatív.

Umenie
Krása droteného šperku
Lucia Čertíková tvaruje drôty voľne v rukách s pomocou iba malých klieští. 

Šport
Za voleje vďačil inštinktu

,,Svoje najlepšie zápasy som odohral vtedy, keď som hral vpredu,“ spomína na svoju zlatú éru fínsky útočník Jari Litmanen.

Na zobrazenie obsahu sa musíte prihlásiť do archívu. Prosím Log In. Nie ste členom? Pridajte sa k nám