,,San Marino" nad Mirnou

Atraktívny Motovun, v ktorom ožil príbeh o čarodejnici Dillete z roku 1271, priťahuje hedonistov benátskou architektúrou, liečivými energiami Zeme a pestrou celoročnou kultúrnou a gastronomickou ponukou.   

Róbert Matejovič
Foto: autor, David Matković

Viete, kde sa narodil Mario Andretti, jeden z najslávnejších amerických automobilových pretekárov všetkých čias? V bývalej stredovekej pevnosti, v starobylom malebnom mestečku Montana, dnes Motovun v chorvátskej Istrii. Vypína sa na akropole na takmer tristo metrov vysokom kopci nad údolím rieky Mirna. V jeho centre sa nachádza až 26 chránených kultúrnych pamiatok, vďaka ktorým je na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Dvaja slávni rodáci
Keď mal Mario 8 rokov, odišiel so svojimi rodičmi a súrodencami to Toskánska v Taliansku a v roku 1955 do USA. Tak ako mnohí iní autochtónni Taliani, ktorí si hľadali nový domov v rámci silnej vysťahovaleckej vlny po II. svetovej vojne a najmä po roku 1948, keď severné regióny Istrie definitívne pripadli Titovej partizánskej Juhoslávii (dnes sú súčasťou Chorvátska a Slovinska).  Traduje sa, že talent Maria Andrettiho skúšali najmä úzke a strmé uličky Motovuna, po ktorých jazdil na drevenej káre ako malé dieťa. Boli vraj jeho prvou pretekárskou dráhou v živote. Dodnes sa zachoval jeho rodný dom.
V tomto najatraktívnejšom ,,srdci západnej Istrie“, ako Motovunu hovoria, sa v roku 1495 narodil ďalší slávny rodák – Andreo Antico, prominentný renesančný taliansky hudobný tlačiar. Stal sa známym ako vynálezca prvých drevených pohyblivých dosiek na tlač partitúr. Keď získal potrebný patent od pápeža Leva X., tlačil partitúry pre organ a polyfonickú hudbu. V tom čase bol Motovun už pod ochranou silnej Benátskej republiky a patril k jej strategickým mestám. Jej súčasťou bol takmer 520 rokov až do jej zániku v roku 1797. Práve jej ďakuje za svoj súčasný vzhľad a zdedenú architektúru, kultúrne a historické dedičstvo. V ére Juhoslávie motivovalo známych chorvátskych umelcov k tomu, aby podporili jeho záchranu pred spustošením a zánikom mesta po roku 1956, keď z neho odišli ďalšie početné talianske rodiny.

Dedičstvo Benátskej republiky
Motovun bol pôvodne vybudovaný na mieste niekdajšieho antického mesta Kaštelijer. Prvotne bolo osídlené ilýrskymi a keltskými plemenami. Názov Montana (Mesto v hore) pochádza z keltského jazyka. Príťažlivý sa stal svojou zachovalou stredovekou atmosférou a sústavou vnútorného a vonkajšieho opevnenia zo 14. až 17. storočia. Jeho hradby, domy a mestské brány, ktoré dokumentujú krásu románskeho, gotického a renesančného štýlu, prepájajú tri časti mesta. Centrum na kopci (Horné mesto), z ktorého sú nádherné výhľady na okolie, potom Dolné mesto pod hradbami na svahu a novšie predmestie pod kopcom. Motovun je typickou ukážkou benátskej architektúry a aj preto sa mu hovorí, že je San Marinom na Istrii. Jeho stredovekú atmosféru v centre pripomínajú napríklad kostol sv. Štefana zo 17. storočia, palác rodiny Morosiniovcov-Grimanovcov zo 16. storočia, veža s hodinami, ktorá slúžila ako väznica, či ,,Veža deviatich“, ktorá bola postavená na ochranu mesta pred útokmi Turkov. Do jeho centra sa dostanete pešo po unikátnom schodisku. Má až 1052 schodov a je najdlhším zachovalým schodiskom na Istrii.

Celoročná destinácia pre hedonistov  
Dnes je Motovun vyhľadávanou turistickou destináciou s výnimočnou biologickou diverzitou, bohatou flórou a špeciálnou mikroklímou. Je obľúbeným miestom hedonistov z celého sveta, ktorých priťahuje svojou kultúrnou, gastronomickou a vinárskou ponukou, aj priaznicov energetickej liečivej sile Zeme. V tomto mestečku a v jeho obciach, ktoré majú výbornú dostupnosť (od 25 do 40 km) do známych prímorských letovísk, akými sú Poreč, Umag a Novigrad, respektíve Portorož a Izola v Slovinsku, žije asi 1000 obyvateľov. Okrem pestovania viniča a olív, výroby vín, oleja a známeho pršutu, im životnú úroveň zabezpečuje aj neďaleký Motovunský les. V ňom sa dobre darí podzemným hubám – čiernym a bielym hľuzovkam. Sú to najdrahšie  delikatesy v Európe. Zbierajú sa pomocou špeciálne vycvičených psov najmä počas jesene. Tie ich dokážu vyňuchať z hĺbky 20 až 30 centimetrov pod zemou. Ale iba vtedy, ak sú zrelé. ,,Naše mesto každoročne navštívi takmer 400 000 turistov. Najviac z Talianska, USA, Nemecka, Rakúska, Francúzska a Slovinska. Sme ,,Destináciou 365“, to znamená, že turistom a našim hosťom ponúkame pobyty, naše programy, kultúrne a gastronomické zážitky po celý rok,“ hovorí David Matković, riaditeľ Turistického združenia mesta Motovun.  

Toto je úryvok z članku. Celý si ho môžete prečítať v archíve
s prístupom k obsahu všetkých časopisov Dimenzie
Prosím Log In. Nie ste členom? Pridajte sa k nám

Mali by ste záujem navštíviť toto miesto?

Sme špecialisti na organizovanie zájazdov pre malé skupiny ľudí so spoločným záujmom, ktorí chcú navštíviť zaujímavé miesta a spoznať zaujímavých ľudí.