Obsah
-
Vráti sa Nemecko k socializmu a nacionalizmu?
-
Model dobiehania Západu sa vyčerpal
-
Posvätná kultúrna rieka Ľubľanica
-
Ozdoba Purpurových ostrovov
-
Chcú poriadok v zákonoch
-
Francúzsko a Nemecko chcú emancipovať Európu od USA
-
Tichý geoekonomický gigant
-
Tajomstvo bieleho plášťa
-
Smrtacie obmedzovanie pacientov
-
Keď víťazí alkohol
Na zobrazenie obsahu sa musíte prihlásiť do archívu. Prosím Log In. Nie ste členom? Pridajte sa k nám
Editoriál
Vráti sa Nemecko k socializmu a nacionalizmu?
Tridsať rokov po opustení a zosmiešňovaní socializmu sa zdá, že myšlienky nemeckých komunistov Marxa a Engelsa opäť ožívajú a získavajú čoraz väčšiu podporu. Deje sa tak najmä medzi americkými demokratmi, zelenými a miliónmi ľudí na celej planéte, vrátane globálnej základne švédskej „revolucionárky“ Grety Thunbergovej.
Premiér liberálneho Singapuru vo svojom prejave pri príležitosti Medzinárodného dňa práce v roku 2019 prezentoval jasnú správu o socializme: „Silné robotnícke hnutie je pre nás naďalej rozhodujúce. V mnohých rozvinutých krajinách členstvo v odboroch klesá a organizovaná práca sa stáva marginalizovanou. Obavy pracovníkov sa neriešia a cítia sa byť zmätení. Bez vodcov sú bezmocní. Niet divu, že sa obracajú k extrémistickým a nativistickým politickým hnutiam, ktoré ich udržiavajú v obavách a v neistote, ale neponúkajú žiadne reálne riešenia ani inšpiratívne vodcovstvo na zlepšenie ich života. V Singapure dosiahli konštruktívne a spolupracujúce odbory lepšie príjmy pre pracujúcich a stabilný pokrok v krajine v spolupráci s osvietenými zamestnávateľmi a podporujúcou vládou. Musíme zostať na tejto ceste a posilniť dôveru a spoluprácu medzi tripartitnými partnermi, aby sme sa, aj napriek nejasnostiam a výzvam v globálnej ekonomike, mohli naďalej rozvíjať a prosperovať spoločne ako národ.“
Dvadsaťdeväťročný mládežnícky sociálnodemokratický vodca Kevin Kühnert otvorene v Berlíne vyzýva na podporu socializmu. Dokonca tvrdí, že socializmus znamená ,,demokratickú kontrolu nad hospodárstvom“, nad tigrom, ktorý sa medzitým stal priveľmi veľkým a divokým na to, aby ho bolo možné kontrolovať. Nehanbí sa povedať, že jeho cieľom je „nahradiť kapitalizmus ako taký a nielen ho prekalibrovať“.
Kühnertov socializmus kladie potreby pred zručnosti a kolektívne blaho pred individuálnu odmenu. Podľa neho spoločnosti ako BMW by mali byť kolektivizované, čo znamená vlastníctvo pracovníkov. „Bez kolektivizácie jednej alebo druhej podoby je nemysliteľné prekonať kapitalizmus,“ tvrdí tento rodák zo západného Berlína. Jeho nápady by mohli znieť radikálne, ale táto vychádzajúca hviezda najstaršej a druhej najväčšej nemeckej politickej strany SPD a jej mládežníckej organizácie (JUSOS, pracovná skupina mladých socialistov v SPD) má obrovskú podporu a popularitu medzi miliónmi ľudí. Je to generácia, ktorá je prekvapená zo sociálnej spravodlivosti, kultúrnej šírky a z celkových úspechov „porazenej“ bývalej východnej Nemeckej demokratickej republiky (NDR).
Kevin Kühnert navrhuje, aby sa rovnaký princíp uplatnil aj na nehnuteľnosti: „Nemyslím si, že je to legitímny obchodný model, ktorý si zarába na živobytie z obytného priestoru iných ľudí. Každý by mal vlastniť nanajvýš svoj životný priestor, všetko ostatné by vlastnil kolektívne,“ vysvetľoval v rozhovore pre nemecký denník Die Zeit.
Víťazný neoliberalizmus nemeckých závratných rokov po roku 1989 priniesol rýchle a často nepriehľadné finančné zisky smerom hore. Na strane druhej, rastúci zoznam sociálnych rizík sa posunul nadol. V súčasnosti sú najbohatšími väčšinou tí, ktorí majú zdroje a zručnosti, aby sa vyhli daniam. Veľmi často to nie sú ani Nemci. Mnoho vecí sa vyrába v Číne. Warren Buffett je významný investor do berlínskych nehnuteľností. Pred tridsiatimi rokmi si nikto z oboch strán bývalého Berlínskeho múru nepredstavoval takéto scenáre. „Rusi tu boli, ale kultúra a reštaurácie boli stále nemecké. Pozrite sa na to teraz, čo je nemecké v tomto meste? Ani šport, jedlo, oblečenie, majetok ani kultúra,“ lamentuje nejeden baby-boomer (potulný berlínsky robotník) na Alexander Platze.
Neobmedzený kapitalizmus zjavne nemal na zreteli zakladateľov západného Nemecka. Záujmom nemeckého ľudu údajne kapitalistický ekonomický systém neslúžil, dokonca aj stredopravicoví kresťanskí demokrati to vyhlásili už v roku 1947. Z tohto dôvodu na základe svojej vlastnej paralelnej spoločnosti (spoločnosti NDR) bola západonemecká republika budovaná na myšlienke sociálneho trhového hospodárstva, v ktorej sa oceňovala individuálna iniciatíva, ale aj povinnosť bohatých pomáhať tým, ktorí sú sociálne a ekonomicky pozadu.
Alarmujúce čísla Giniho koeficientu (číselná charakteristika diverzifikácie rovnosti bohatstva, vrátane podielu na príjmoch od najnižšieho až po najvyšší) v Nemecku ukazujú vysokú mieru chudoby detí a mládeže, ktorá významne udržiava medzigeneračný prenos chudoby. Deklarovaný sen zakladateľov západného Nemecka sa stále viac stáva nemeckou ilúziou. Rovnosť príležitostí, toľko teoreticky vyzdvihovaná myšlienka, sa v praxi stáva iba mýtusom. A to najmä pre východné časti Nemecka, menšiny, ženy, ale aj pre stále väčší počet ľudí zo strednej vrstvy.
Podporovatelia socializmu tvrdia, že „socializmus nie je porazený, iba ho niekam uniesli”. ,,V súčasnosti je jeho držiteľom „jedno percento ľudí“, ktorí si užívajú jeho subvencie, daňové úľavy, deregulácie a bonusy pre výkonných pracovníkov. Zvyšok obyvateľstva žije nespravodlivým systémom nerovnosti a segregácie, ktorý sa usiluje čeliť svojim silným úsporným opatreniam, mätúcim migračným politikám a nikdy nekončiacim porušovaním pracovných práv,” hovorí nemenovaný profesor politickej ekonómie v Lipsku. „Aj keď Al-Káida alebo tzv. Islamský štát zasiahne Nemecko, nejde o elitnú reštauráciu na hornom konci, ale o predmestie v mníchovskej robotníckej triede pred hostincom, ktorý patrí do reťazca lacného rýchleho občerstvenia,“ dodáva jeho asistent.
Bývala NDR bola náhle eliminovaná ako teritoriálna realita. Po tridsiatich rokoch sa mnohým Nemcom vracia späť ako myšlienka medzi utopickým snom a iba zostávajúcou nádejou. Obávané a obdivované, preindustrializované, nadmerne prisťahovalecké a prehnane angažované Nemecko je dnes čoraz viac izolované. Abolicionisti (Alternatíva pre Nemecko a ďalšie hnutia, ktoré chcú rušiť akékoľvek zákony) aj cudzí abolicionisti sa pripravujú na novú verziu minulosti, ktorá sa už „predáva“ po celej východnej Európe. Po celú dobu je Francúzsko, ako hovorí Robert Kagan, americký neokonzervatívny historik a odborník na medzinárodné vzťahy, „už len jedny voľby od víťazstva nacionalistických voličov, ktoré zasiahne Európu ako zemetrasenie“ a ukončí sa tak „francúzsko-nemecké partnerstvo okolo ktorého sa vybudoval európsky mier pred 70 rokmi“. Berlínsky múr bol síce zničený pred 30 rokmi, ale okolo Nemecka sa vznášajú tiché ploty samoty.
Osobnosť
Model dobiehania Západu sa vyčerpal
,,Po tridsiatich rokoch transformácie sme sa dostali na 80 % produktivity práce Nemecka, ale pritom máme sotva tridsaťpercentné mzdy,“tvrdí Roman Michelko, expert strany Vlasť pre oblasť ekonomiky, sociálnych vecí a médií.
Galéria
Posvätná kultúrna rieka Ľubľanica
Fotoreport
Ozdoba Purpurových ostrovov
Srdcom marockého opevneného letoviska Essaouira je pôvodná prímorská portugalská pevnosť Mogador.
Názor
Chcú poriadok v zákonoch
Odpolitizovanie justície a nulová tolerancia voči zásahom politickej kasty je základným predpokladom očistenia spoločnosti od korupčníkov, podvodníkov a hochštaplerov.
Anketa
Francúzsko a Nemecko začali presadzovať novú emancipáciu Európy od USA, hľadajú nový model pre vzťahy s Ruskom. Aký obsah by mala mať táto emancipácia?
Zaujalo nás
Tichý geoekonomický gigant
Japonsko, najväčší veriteľský štát na svete, zohráva vedúcu úlohu pri zachovávaní slobodného a otvoreného medzinárodného hospodárskeho systému.
Úspešný
Tajomstvo bieleho plášťa
,,Ukrýva v sebe veľa úcty, pokory a prekonávanie rôznych komplikovaných situácií,” zdôrazňuje Jozef Novotný, významný odborník v oblasti internej medicíny, experimentálnej a klinickej farmakológie aj farmakoterapie.
Sonda
Smrtacie obmedzovanie pacientov
Psychiatria v mene ,,liečby“ môže napádať svoje nešťastné obete a ubližovať im s vedomím, že neexistuje možnosť, ako voči nej vyvodiť zodpovednosť.
Svedectvo
Keď víťazí alkohol
Z príbehu ženy – alkoholičky, ktorá si vo väzení odpykáva trest za ublíženie na zdraví.
Reflexie
Medzi Moskvou a Konštantinopolom (1. časť)
Kyjevská Rus bola pokresťančená a ovplyvňovaná Byzanciou.
Šoubiz
Najznámejší kuriér na svete
Rola podvodníka menom Bacon urobila z Jasona Stathama hviezdu. Gangsterská charizma zanechala na ňom stopy, ktoré perfektne využíva v akčných filmoch.
Kultúra
Prežíva tichú radosť
,,Niekedy pesnička zo mňa vypadla za hodinu, s inými som sa trápil týždne,“ tvrdí Ľuboš Zeman, textár a hudobný publicista.
História
,,Boľševické vojská“ na Dukle (2. časť)
Českí a slovenskí vojaci, ktorí bojovali za obnovenie Česko-Slovenska zvyčajne nevedeli, že prekročili poľsko-slovenskú štátnu hranicu, za ktorou ich čakali nemecké jednotky a míny.
Knihy a recenzie
Triáda: Fyzici, analytici, kabalisti (Tom Keve)
Umenie
Svet pozitívnych emócií
Umelecká fotografka Mária Hudak ponúka svoje pocity, ktoré prežíva v momente fotografovania.
Šport
Osudná hmla
Podľa všetkého basketbalová legenda Kobe Bryant zahynul úplne zbytočne. Pilot vrtuľníka nemal potrebnú navigáciu.
Na zobrazenie obsahu sa musíte prihlásiť do archívu. Prosím Log In. Nie ste členom? Pridajte sa k nám