Matuš Murajda, holandský honorárny konzul, Dimenzie č.3/2023

Obsah

  • Komu prekáža právo na slobodu slova a informácie?

  • Srbský skok do budúcnosti

  • Hrad Habsburgovcov v Karpatoch 

  • Fotoreport 

  • Život pod ,,kameňmi havranov“

  • ,,Benátky Istrie“

  • Multipolárny význam Kaspického mora

  • Je možné vystúpiť z eurozóny?

  • Macronovi pomohli spojenci

  • Obnova Mariupoľa pokračuje 

  • V akých témach domácej a zahraničnej politiky EÚ by mohol Robert Fico oficiálne podporiť Viktora Orbána?

  • O dolári, Rusku a sprisahaní (2.časť)

  • Myseľ zatemnená drogami

  • Kultová Mira Brtková

  • Zostal verný westernu

  • „Veľká ozdoba Uhorska“

  • Slovo o pluku Igorovom

  • Zakarpatský rukopis

  • So vztýčenými hlavami 

Pozrieť magazine

100 strán, množstvo zaujímavých tém z histórie, turizmu, hospodárstva, kultúry, športu, umenia a politiky so zameraním na strednú Európu a Balkán, ale aj veľa zaujímavostí zo zvyšku sveta + anglická príloha.

Dimenzie 02.2024 nahladove

Kúpte si najnovšie vydanie časopisu

Ceny zahrňujú aj poštovné v rámci Slovenska, EÚ a mimo EÚ. Predajná cena časopisu v kioskoch a na predajných miestach na Slovensku je 4,80 €. Objednať si môžete aj staršie čísla časopisu.

-----

Všetkým záujemcom o časopis Dimenzie ponúkame na čítanie jeho tlačenú verziu (PRINT) alebo digitálnu verziu vo formáte PDF. Pridajte sa do rodiny našich dlhoročných čitateľov a predplatiteľov.

Na zobrazenie obsahu sa musíte prihlásiť do archívu. Prosím Log In. Nie ste členom? Pridajte sa k nám

Editoriál

Komu prekáža právo na slobodu slova a informácie?

Novinárstvu a jeho žánrom sa venujem od svojich 17-tich rokov, takmer 40 rokov. Počas mojej profesionálnej kariéry sa mi nestalo ani raz, aby som v rámci svojej práce kritizoval, osočoval, hanil, kádroval alebo politicky hodnotil prácu iných kolegov a médií. A nebudem to robiť ani teraz v tomto úvodníku.

Vždy som sa usiloval rešpektovať základné ľudské právo na slobodu slova a prejavu. Aj v rokoch 1985-1989, keď moje eseje a komentáre boli citované nielen na Slovensku, ale napríklad v Rádiu Sobodná Európa, alebo v slovenských krajanských časopisoch v zámorí. Aj po tzv. Novembrovej revolúcii v bývalom Československu, keď sa mediálne a politicky ,,poľovalo“ na komunistov, alebo na takzvaných ,,separatistov, nepriateľov Katolíckej cirkvi a nového ľudovodemokratického režimu“.

Právo na slobodu slova, prejavu a informácie som študoval a rešpektoval aj počas mojich zahraničných štúdií a odborných stáží v USA a vo Veľkej Británii, kde mi toto právo nikto neupieral v rámci mojej práce. A rešpektujem ho aj v týchto časoch, keď je v móde opäť politicky a ideologicky kádrovať ľudí, ústavných činiteľov, regionálnych a komunálnych politikov, poslancov, mimovládne organizácie, respektíve rozdeľovať spoločnosť do ,,priateľských a nepriateľských táborov“. V móde je aj politické delenie médií na hlavné, alternatívne či konšpiračné, politické, spoločenské, odborné či ekonomické, tlačené alebo internetové. A pritom všetky médiá, dokonca aj sociálne siete, spája svet rôznych informácií a názorov.

V článku 10 Európskeho dohovoru o ľudských právach a v článku 11 Charty základných práv Európskej únie o slobode prejavu a práve na informácie sa píše: ,,Každý má právo na slobodu prejavu. Toto právo zahŕňa slobodu zastávať názory a prijímať a rozširovať informácie alebo myšlienky bez zasahovania štátnych orgánov a bez ohľadu na hranice“.

V článku 26 v Ústave Slovenskej republiky sa uvádza: ,,Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, písmom, tlačou, obrazom alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu“. Právo na slobodu prejavu je zakorenené aj vo Všeobecnej deklarácii ľudských práv OSN z 10. decembra 1948.

Nikde v týchto dokumentoch sa nepíše o tom, čo je napríklad hoax, alebo konšpirácia, čo je politicky korektná alebo nekoretná informácia, čo je a čo nie je reklama alebo PR, čo je alebo nie je propaganda, čo ohrozuje alebo neohrozuje EÚ, demokratické hodnoty a tak ďalej. Uvádza sa v nich, kedy môže byť výkon týchto slobôd nevyhnutne obmedzený zákonom – ak ide o národnú bezpečnosť, územnú celistvosť, predchádzanie nepokojom a zločinnosti, ochranu zdravia alebo morálky, ochranu povesti alebo práv iných, zabránenie úniku dôverných informácií alebo zachovanie autority a nestrannosti súdnej moci.

V týchto dokumentoch nie je uvedená povinnosť štátov registrovať také ,,občianske iniciatívy“, ktoré si samovoľne vytvoria ,,hodnotiace komisie“, aby najmä politicky a ideologicky, čiže nie odborne, posudzovali a hodnotili iné médiá a ich obsah. V prípade Slovenska ide o ,,iniciatívu“, ktorej štátne inštitúcie neudelili autorizáciu ani legitímne právomoci na vykonávanie takejto činnosti. Ide vyslovene o súkromnú iniciatívu, ktorá je personálne prepojená so spolumajiteľmi niektorých vplyvných vydavateľstiev. V podstate ide o biznis v prospech jednej skupiny, keďže táto ,,iniciatíva“ chce ovplyvňovať inzerentných klientov, v ktorých médiách a na ktorých webových stránkach im neodporúča inzerovať, pretože podľa nich majú ,,neseriózny a konšpiračný obsah“. Takémuto konaniu sa hovorí ,,nekalá hospodárska súťaž“, ktorá má postupne zlikvidovať iné konkurečné médiá a webové stránky v prospech partnerov tejto ,,občianskej iniciatívy“. Tá samozvane tvrdí, že ,,ochraňuje zadavateľov reklamy“.    

Pripomeňme si aj to, čo sa uvádza v Etickom kódexe novinára Asociácie na ochranu novinárskej etiky v Slovenskej republike, ktorý záväzne prijali Asociácia vydavateľov tlače, Slovenský syndikát novinárov a Interactive Advertising Bureau Slovakia, reprezentant internetových médií. V časti Základné princípy práce novinára sú uvedené napríklad tieto štandardy: ,,Novinár rešpektuje základné princípy demokratického a právneho štátu, ústavný poriadok Slovenskej republiky, ako aj platné právo a všeobecné morálne princípy. Rešpektuje iné štáty, národy, ich tradície, kultúru náboženstvo alebo iné presvedčenie… Priamo ani nepriamo nepodporuje porušovanie ľudských práv, násilie alebo poškodzovanie životného prostredia. Rešpektuje prezumpciu neviny a to aj vo vzťahu k osobám podozrivým z trestného činu, obvineným zo spáchania trestného činu alebo obžalovaným zo spáchania trestného činu… Nepodnecuje priamo ani nepriamo akúkoľvek nenávisť, intoleranciu alebo diskrimináciu založenú najmä na rase, svetonázore, náboženskom vyznaní, etnickom pôvode, veku, sociálnom postavení, pohlaví či sexuálnej orientácii.“ 

Sloboda prejavu je nielen právo, ale aj princíp, ktorý podporuje slobodu jednotlivca alebo komunity vyjadrovať svoje názory a myšlienky bez strachu z odvety, cenzúry alebo z právneho postihu. V právnom slova zmysle sloboda prejavu a právo na informácie zahŕňajú akúkoľvek činnosť vyhľadávania, prijímania a odovzdávania informácií alebo myšlienok bez ohľadu na médiá. Žiaľ, zákony, ktoré majú garantovať slobodu slova a prejavu, respektíve iné ľudské práva sú často politicky interpretované a manipulované. ,,Aj preto je dôležité si uvedomiť, že jednotlivec a spoločnosť sa vedia riadiť aj prirodzenými zákonmi, ktoré sú založené na hodnotách ľudskej prirodzenosti“, ako mi to prednedávnom povedal jeden životom skúsený priateľ na margo čierno-bielych útokov na časopis Dimenzie.

Počas nášho rozhovoru mi zdôraznil, že takéto zákony je možné odvodiť a aplikovať nezávisle od pozitívneho práva (zákony štátu alebo spoločnosti). ,,Podľa teórie prirodzeného práva majú všetci ľudia inherentné právo, ktoré nie je udelené zákonom, ale Bohom, prírodou alebo rozumom. Teória prirodzeného práva sa môže vzťahovať aj na „teórie etiky, teórie politiky, teórie občianskeho práva a teórie náboženskej morálky“. Zdravý rozum a morálne zásady je to, čo umožňuje jednotlivcovi a spoločnosti zvoliť si cestu, ktorá vytvára podmienky na vyrovnanú koexistenciu danej spoločnosti. Je to vývoj, ktorý nemôže byť vnucovaný. Najväčšou brzdou tohto procesu je ,,lenivosť jednotlivca rozmýšlať” a skúmať potenciálne negatívne dôsledky opačnej alternatívy, ktorá vedie iba k zotročeniu človeka“.

Slávny antický filozof Sokrates kedysi povedal: ,,Čo robíš, rob s najväčšou zodpovednosťou a nadšením”. Nadšenie a právo na slobodu slova, prejavu a informácie stáli pri zrode nášho časopisu v roku 2001. A samozrejme aj zodpovednosť za každé napísané slovo a vyjadrenú myšlienku. Na tomto konštatovaní sa nič nezmenilo ani v roku 2024, či sa to bude alebo nebude niekomu páčiť. Náš redakčný tím rešpektuje princípy serióznej žurnalistiky a novinárskej etiky. Náš zámer a cieľ sa nezmenil. Želáme si, aby sa v našom časopise postupne stretli a našli všetci.  Nielen osobnosti, politici, diplomati, manažéri, akademici, umelci, výtvarníci, herci, stredná či vyššia vrstva, ale aj ,,obyčajní“ ľudia. Aj tí, ktorí nežijú na Slovensku, ale hovoria, píšu a čítajú po slovensky, aj tí, ktorí sú skeptici, kritici, optimisti a vizionári. Aj naďalej budeme našim čitateľom ponúkať časopis o ľuďoch, svete a spoločnosti,  a slobodne a nezávisle v ňom prinášať rôzne témy, ktoré zrkadlia a tvorivo inšpirujú všetky oblasti nášho pozemského aj duchovného života. Časopis Dimenzie je určený všetkým čitateľom na Slovensku aj v zahraničí.

Mgr. Róbert Marejovič, šéfredaktor

Osobnosť
Srbský skok do budúcnosti

,,Prezident Vučić má veľmi dobré vízie a ťahá Srbsko dopredu. Cieľom trojročného plánu rozvoja Srbska je dosiahnuť stomiliardovú hodnotu HDP koncom roka 2027,“ hovorí Aleksandar Nakić, veľvyslanec Srbskej republiky na Slovensku.

Galéria
Hrad Habsburgovcov v Karpatoch

Spopularizoval ho írsky hororový spisovateľ Bram Stoker vo svojom slávnom románe o upírskom grófovi Draculovi. 

Fotoreport 
Život pod ,,kameňmi havranov“

Udržiava ho nielen stredoveká hradná pevnosť, ale aj autentická a rozprávková dedina Hollókő, ktorá je zapísaná do Zoznamu lokalít svetového dedičstva UNESCO.

Reportáž
,,Benátky Istrie“

Rovinj so súostrovím 22 ostrovčekov sa prezentuje ako luxusná destinácia so širokou ponukou aktívneho turizmu.

Zaujalo nás
Multipolárny význam Kaspického mora

Rusko a Irán sú hlavnými aktérmi obchodných ciest. Kľúčovú úlohu zohráva aj Kazachstan.

Komentár
Je možné vystúpiť z eurozóny?

Podľa Josepha Stiglitza východná Európa platí Západu, a najmä Nemecku, 300 až 400 miliárd dolárov ročne.

Zahraničie
Macronovi pomohli spojenci

Nejednotná ľavica zachránila neoliberálny hnilobný režim vo Francúzsku, ktorého je súčasťou. Dočasne ,,odložila“ víťazstvo Marine Le Penovej do ďalších volieb.

Ruské investície počas dvoch rokov už prebudovali väčšinu mesta, ktoré sa stalo symbolom vojny, skazy a smrti.

Anketa
V akých témach domácej a zahraničnej politiky EÚ by mohol Robert Fico oficiálne podporiť Viktora Orbána?

Reflexie
O dolári, Rusku a sprisahaní (2.časť)

Pre dnešných tvorcov katakliziem, politických prevratov a budovateľov nového svetového poriadku je Christos neúspešným revolucionárom, reformátorom či dokonca mýtom.

Svedectvo
Myseľ zatemnená drogami

,,Človek, ktorý drogy užíva, je citovo vypriahnutý,“ hovorí Albína spoza mreží, ktorá žila dva životy. Jeden ako vzorná matka, druhý ako dílerka.

Kultúra
Kultová Mira Brtková
Ríme ožili diela slovenskej priekopníčky abstraktného prejavu v európskom výtvarnom umení.

Šoubiznis
Zostal verný westernu

Kevin Costner, mlčiaci kovboj a najznámejší osobný strážca, sa znovu vrátil k svojmu obľúbenému žánru.   

História
,,Veľká ozdoba Uhorska“

Významný polyhistor Matej Bel, najslávnejší rodák z Očovej, najdlhšie pôsobil v Bratislave.

Knihy a recenzie
Slovo o pluku Igorovom


Umenie
Zakarpatský rukopis

Ivan Gazii sa v štylizovaných kompozíciách venuje témam divadla, ľudských činností, ľudových tradícií, rozprávok a mytológií. 

Šport
So vztýčenými hlavami

Slovenskí futbaloví reprezentanti si na Euro 2024 v Nemecku hanbu neurobili.

Na zobrazenie obsahu sa musíte prihlásiť do archívu. Prosím Log In. Nie ste členom? Pridajte sa k nám