Oživené srdce Košíc
,,Náš rezort je vybudovaný s úctou k histórii a k životnému prostrediu, k lokálnej i globálnej komunite, a najmä s láskou k mestu, v ktorom žijeme,“ hovorí Ivana Halászová, marketingová manažérka VILLA SANDY City Park Resort v Košiciach.
,
Róbert Matejovič
Foto: VILLA SANDY City Park Resort
V januári 2024, symbolicky po 115 rokoch od otvorenia ikonickej secesnej budovy bývalého Korčuliarskeho pavilónu v Mestskom parku v Košiciach, bola sprístupnená obnovená budova tejto národnej kultúrnej pamiatky. Je ústrednou dominantou ukončenej prvej etapy budovania noblesného mestského rezortu VILLA SANDY City Park Resort, prvého päťhviezdičkového komplexu v košickom regióne. Jeho vlastníkom a investorom je akciová spoločnosť City Park Center. O tomto unikátnom rezorte hovoríme s pani Ivanou Halászovou.
Je známe, že celý proces záchrany a obnovy tejto národnej kultúrnej pamiatky trval takmer 20 rokov. Prečo tak dlho?
Najprv sme si museli ujasniť koncept funkčného využitia celého dotknutého územia v okolí národnej kultúrnej pamiatky a potom počkať na schválenie návrhu územného rozhodnutia, ktorý sa niekoľkokrát prepracoval. Jeho schvaľovací proces trval veľmi dlho. Osobitne vzhľadom na skutočnosť, že v danom čase neexistovala žiadna cestná prístupová komunikácia k národnej kultúrnej pamiatke a ani do Mestského parku. Potom nasledoval rozsiahly pamiatkový a po ňom reštaurátorský prieskum. Medzitým sme pripravovali dva komplexné projekty – jeden na záchranu a obnovu národnej kultúrnej pamiatky (budovy), druhý na vybudovanie ďalších dvoch stavebných objektov v rezorte. Viac než 10 rokov si vyžiadali iba schvaľovacie procesy k projektovým dokumentáciám, stavebným povoleniam a následne prípravné práce. Potrebovali sme predkladať obrovské projektové dokumentácie, zložité výpočty. Každý jeden návrh prechádzal schvaľovaním aj pod ,,drobnohľadom“ pamiatkového úradu. Prakticky sa išlo od základov, jedno krídlo budovy bolo zrútené, druhá časť bola v extrémne schátranom stave. Pamiatkári posudzovali napríklad aj otázku zateplenia a z akého materiálu budú omietky. Počas prípravných prác sme mali k dispozícii iba niekoľko projektových fragmentov a výkresov, ktoré boli k dispozícií na základe pamiatkového a reštaurátorského prieskumu. Nikto z nás nevidel pôvodnú dobovú dokumentáciu, ktorá sa nezachovala, preto sme sa mohli spoľahnúť iba na dostupné dobové fotografie.
Pri rekonštrukcii sme precízne dodržiavali všetky podmienky, ktoré určil pamiatkový úrad. Cieľom bolo obnoviť budovu do pôvodného stavu z roku 1909. Rekonštrukčné práce, okrem obnovy fasády a stavebných konštrukcií, zahŕňali aj obnovu historických interiérových a exteriérových priestorov. Aj v tomto prípade sa kládol dôraz na zachovanie jedinečných architektonických prvkov. Napriek tomu, že si citlivá záchrana a obnova pôvodnej budovy vyžiadala mnoho úsilia, času a investícií, sme šťastní, že sa nám podarilo zachovať kultúrne a historické dedičstvo a súčasne naplniť takmer storočný sen Košičanov.
Storočný sen?
Áno, vznik nášho rezortu totiž nadväzuje na historické plány Košičanov. Podľa dobovej košickej tlače z roku 1926 sa mali v rámci plánovania úpravy Mestského parku zriadiť ,,vaňové, parné a sprchové kúpele vo zvláštnom veľkom paláci, ďalej zimná a letňajšia plaváreň, veľká kaviareň a eventuálne tiež, budú-li k tomu dostatočné finančné prostriedky, hotel.“ Náš rezort sa stal skutočnosťou v novom tisícročí a v novom šate. Historická budova opäť ožila a dnes si v nej obyvatelia a návštevníci nášho mesta môžu užiť naše služby v tradičnej kaviarni či zážitkovej reštaurácii SEVEN.
Spozoroval som, že každý hosť, ktorý po prvýkrát navštívi vašu kaviareň a reštauráciu SEVEN (SEDEM), zostane s úžasom stáť a obdivovať vnútorné priestory a ich atmosféru. Kto určil ich veľmi pôsobivú a elegantnú architektúru?
Spolupracovali s nami viacerí architekti a interiéroví dizajnéri, ktorí akceptovali predstavy investora a jeho zmysel pre precízne detaily. V rámci realizácie obnovy pavilónu najmä už zosnulí dvaja architekti páni Juraj Koban a Štefan Pacák, tiež páni Róbert Kolla a Peter Koban, a čiastočne architekti páni Vladimír Talaš a Pavel Kříž. V otázkach vnútorného vybavenia, zariadenia a grafického dizajnu s architektom pánom Borisom Vaitovičom. Ďalej s pražskými firmami LASVIT (inštalácie zo skla) a Němec (povrchy), so spoločnosťou Moravské modelárne (unikátne bary), s talianskymi firmami Atlas Concorde (gresové dlažby a obklady) a Moroso (mobiliér na mieru).
Reštaurácia a kaviareň SEVEN sa vyznačujú interiérom, ktorému dominujú veľké klenuté okná, ktoré návštevníkom ponúkajú výhľady do okolia. Medzi najvýraznejšie prvky vybavenia patria sýtofialové stoličky, kreslá a pohovky, ktoré sú doplnené o menej nápadné stoly, stoličky a otomany. V nadväznosti na zelenú farbu okenných rámov bola v tejto farbe navrhnutá aj časť presklených vitrín. V celom tomto priestore sme vytvorili otvorené galérie s impozantnými točitými schodiskami. Našou filozofiou je, aby každý náš hosť mal možnosť užiť si a nebyť vyrušovaný, či už v kaviarni alebo v reštaurácii. A keď k nám opäť príde, aby bol neustále niečim prekvapený, aby vždy našiel niečo, čo ho poteší.
Zdroj: Dimenzie č.1/2025
Toto je úryvok z rozhovoru. Celý si ho môžete prečítať v archíve.
Prosím Log In. Nie ste členom? Pridajte sa k nám