Trump, Wall Street a ,,Veľká trojka“
My, kresťania, veríme, že jediným spasiteľom sveta a našich duší je Ježiš Kristus. Iní sa spoliehajú na všemohúci Vesmír. Ďalší na prorokov a ďalší čakajú na nového mesiáša. V rámci svetovej politiky mnohé médiá aj politológovia naznačujú, že po inaugurácii Donalda Trumpa sa svet zmení. Mnohí, nielen v USA, ale aj v Bruseli a v Európe, už akokeby definovali svojich dvoch nových spasiteľov sveta – Donalda Trumpa a Elona Muska. Podľa svetových médií, najmä amerických, mnohých správ a komentárov, aj tých propagandistických, sa po 20. januári 2025 budú vo svete diať rôzne ,,politické aj geopolitické zázraky“ a nezostane ,,kameň na kameni“. Mediálny obraz o Donaldovi Trumpovi a Elonovi Muskovi, jeho najvplyvnejšieho priateľa, už teraz navodzujú zvedavú atmosféru o tom, aké bude nové globálne usporiadanie sveta a nový globálny poriadok pod ich vedením. Samozrejme, podľa ich videnia sveta, v rámci ktorého chcú opäť transformovať USA na svetového lídra a ,,policajta“, a zachrániť tak potápajúci sa vplyv Bieleho domu na celý svet. A to nielen v politických, kultúrnych, bezpečnostných, ale aj v hospodárskych a v obchodných otázkach.
Po ôsmich rokoch diktárorského vládnutia ,,demokrata“ Joea Bidena chcú čeliť niekoľkým výzvam meniaceho sa sveta, ktoré im nastavuje zrkadlo. V prvom rade sľúbili, že dajú do poriadku USA a americké hospodárstvo, že urobia rázne poriadky v Deep State a ukončia jeho nadvládu nad USA. Súčasne chcú vyriešiť problém s nelegálnou migráciou do USA. Pravdepodobne zatvoria hranicu medzi USA a Mexikom a vrátia milióny muchachos domov. Chcú takisto vyriešiť vysokú kriminalitu, potlačiť organizovaný zločin, vytvoriť nové pracovné miesta a zvýšiť životnú úroveň Američanov. Uvidíme, ako sa im bude dariť tieto ciele napĺňať a aké budú reakcie domáceho obyvateľstva.
Podľa talianskeho profesora Lorenza Mariu Paciniho, bezpečnostného a geopolitického analytika, americké prezidentské voľby boli pretekmi najmä o tom, kto získa najväčšiu podporu z Wall Street-u, historického jadra finančného obchodu. Nezískala ju médiami protéžovaná a preceňovaná Kamala, ale škandalizovaný Trump, ktorého Joe Biden nazval lúzerom a jeho voličov označil za odpad.
Lorenzo Pacini tvrdí, že Donald Trump bude naďalej naklonený medzinárodným financiám. ,,Ako prezident výrazne znížil dane bohatým, vďaka čomu miliardári platia menej ako robotnícka trieda. V roku 2018 platilo 400 najbohatších amerických domácností priemernú daňovú sadzbu 23 percent, čo je menej ako priemerných 24,2 percenta, ktoré platilo chudobnejších 50 percent domácností. Podľa výpočtov najbohatších 5 percent Američanov by chcelo vidieť zníženie daní aspoň o 1,2 percenta, zatiaľ čo 95 percent populácie bude musieť zaplatiť viac, vrátane zvýšenia daní o 4,8 percenta pre najchudobnejších 20 percent obyvateľov USA.“
Jedným z hlavných sponzorov Trumpových prezidentských kampaní v rokoch 2024 a 2020 je miliardár Stephen Schwarzman, výkonný riaditeľ spoločnosti Blackstone, ktorý je považovaný za najväčšieho politického darcu z Wall Street-u. V roku 2022 bol vyhlásený za najlepšie plateného výkonného riaditeľa v americkom finančnom priemysle. V súlade s výrazne kapitalistickou logikou Blackstone, ktorá vlastní najväčší počet nájomných bytov v USA, masívne vysťahováva nájomníkov. Toto prispieva ku kríze bezdomovectva, ktoré v roku 2023 vzrástlo o 12 percent.
Potom je tu ďalšie finančné eso – pán Larry Fink. Miliardár a výkonný riaditeľ spoločnosti BlackRock, najväčšej svetovej správcovskej a investičnej spoločnosti. Jasno v tom, čo bude ďalej, mal už mal v októbri 2024 na konferencii, ktorú organizovala Asociácia cenných papierov a finančných trhov. Vtedy vyhlásil, že ho už nebaví počúvať, že americké prezidentské voľby sú najväčšie voľby pre budúcnosť amerického života. Zdôraznil, že realita je taká, že časom na tom nezáleží, keďže demokrati aj republikáni investujú prostredníctvom tohto giganta. Sám pán Fink vysvetlil, že BlackRock pracoval s obidvoma administratívami a viedol rozhovory nielen s Donaldom Trumpom, ale aj s Kamalou Harrisovou.
,,BlackRock je teda prepojený s akoukoľvek vládou USA. Veteráni tohto správcu aktív zastávali vysoké pozície na ministerstve financií počas vlády Joea Bidena. Manažér BlackRock-u bol tiež kľúčovým ekonomickým poradcom Kamaly Harrisovej. Na druhej strane Trumpove ministerstvo financií viedol Steven Mnuchin, bývalý IT riaditeľ spoločnosti Goldman Sachs, ktorý zbohatol ako manažér hedžových fondov a skončil v politických funkciách,“ hovorí Lorenzo Mario Pacini.
Aj keď sú BlackRock a Blackstone dve rôzne spoločnosti, majú spoločnú históriu. BlackRock vlastní 6,56 percenta Blackstone, čo z neho robí druhého najväčšieho akcionára. Najväčším akcionárom Blackstone je Vanguard, ktorý vlastní 9,05 percenta akcií. Štvrtým najväčším akcionárom je State Street, ktorá vlastní 4,12 percenta. Spoločnosti BlackRock, Vanguard a State Street sú známi ako „Veľká trojka“ správcov indexových fondov v USA. V dokumente z roku 2017 sa uvádza, že ,,Veľká trojka“ je najväčším akcionárom 438 spoločností v indexe S&P 500, ktorý sa skladá z 500 najväčších spoločností kótovaných na amerických burzách. Faktickou politickou formou USA je potom vlastne iba oligarchia.
Nedávne americké prezidentské voľby boli druhými najdrahšími voľbami v americkej histórii. A čo je takisto zaujímavé, za ostatných 20 rokov najviac kandidátov, ktorí uspeli vo voľbách do amerického kongresu, financoval Wall Street. Po Trumpovom víťazstve ,,Veľká trojka“ posilnila svoje optimistické predpovede – rast trhu, prudký nárast technológií a kryptomien, a silnejší dolár. Vedia, že s Donaldom Trumpom zarobia. Podľa profesora Paciniho, pán Trump dokonale súhlasí s politikou BlackRocku o
kryptomenách. A to až do takej miery, že sľúbil, že urobí z Ameriky hlavné mesto kryptomien. Súčasne navrhol, aby ľudia investovali do Bitcoinu ako do aktíva bezpečného prístavu.
V januári 2023 spoločnosť BlackRock, ktorá pôsobí aj na Slovensku, spustila svoj iShares Bitcoin ETF (IBIT), ktorého fond sa veľmi rýchlo stal najväčším na svete. Určite nie je náhoda, že ihneď po Trumpovom víťazstve prudko vzrástol trh s kryptomenami a Bitcoin dosiahol svoje nové historické maximum. Otázne je, aké aktíva kryjú túto virtuálnu menu a jeho ,,ložiská“. BlackRock po zvolení Trumpa zdôraznil, že sa otvárajú dvere pre znižovanie daní, dereguláciu, vrátane bankových deregulácií, a tvrdšiu obchodnú politiku Trumpovej administratívy. Pomery v Kongrese umožňujú Trumpovi širšie právomoci na implementáciu republikánskej fiškálnej, energetickej, obchodnej a regulačnej agendy.
Podľa ruských analytikov, Donald Trump je predovšetkým obchodník a bude tvrdým prezidentom, ktorý bude presadzovať americké záujmy vo svete. Za Trumpa majú republikáni za cieľ zvýšiť produkciu energie, aj keď produkcia ropy a zemného plynu dosiahla v USA historické maximá a zvýšenie produkcie bude nejaký čas trvať. Otáznym zostáva, ako chce Donald Trump do Veľkej noci 2025 vyriešiť budúcnosť Ukrajiny a ukončiť ruskú špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine. Všetko zatiaľ nasvedčuje tomu, že Moskva si nenechá od Trumpa diktovať a bude naďalej trvať na splnení svojích vojenských cieľov na Ukrajine.
Takisto je zatiaľ otázne, aké ekonomické páky chce Donald Trump použiť proti Vladimírovi Putinovi a jeho rusko-čínskemu multipolárnemu projektu zvanom BRICS. Vzhľadom na tvrdenia, že Donald Trump je priateľom Izraela, bude zaujímavé sledovať aj to, či na západnej Ukrajine vznikne ,,Nový Izrael“, ktorého bezpečnosť budú garantovať najmä USA a jeho spojenci v rámci Európskej únie. V otázke amerických dodávok skvapalneného plynu do Európy Donald Trump ťahá za kratší koniec, keďže ruský plyn dominuje v Európe a je výraznejšie lacnejší ako americký. A avizované vyhrážky o zavedení ciel voči EÚ nemusia padnúť na úrodnú pôdu, keďže v Nemecku, Rakúsku a vo Francúzsku si voliči žiadajú zásadné zmeny a výraznejšiu suverenistickú politiku voči USA a Bruselu.
Elon Musk sa prezentuje ako katalyzátor, ktorý má pomôcť Donaldovi Trumpovi vytvoriť predpolie k novým európskym lídrom pre nový Marshallov plán na ,,vybudovanie“ silnej a slobodnej Európy. Otázne je, či v rámci rovnocenného partnerstva alebo nového vazalstva proti Rusku, Číne a zoskupeniu BRICS. Ideálne by bolo, ak by sa budúcnosť Európy, vrátane Slovenska, orientovala na všetky svetové strany. Ak platí, že biznis je biznis, a má byť výhodný a prospešný pre všetkých zúčastnených, tak potom v rámci multipolárneho sveta a ani v Európe nemôže dominovať iba jeden hegemón v područí ,,Veľkej trojky“ a Wall Street-u.
Mgr.Róbert Matejovič
Zdroj: Dimenzie č.1/2025